Structura organizatorică şi de conducere:

  1. Director: CS I dr. habil. EUGEN PAVEL [CV] [Lista de lucrări]
  2. Secretar ştiinţific: CS II dr. ADRIAN TUDURACHI [CV] [Lista de lucrări]

Consiliul ştiinţific: CS I dr. habil. Eugen Pavel, Prof. dr. Ion Pop, m. c. al Academiei Române, CS I dr. Dumitru Loşonţi, CS II dr. Adrian Tudurachi, CS II dr. Magda Wächter, CS III dr. Veronica Vlasin, CS III dr. Elena Faur, CS III Bogdan Harhătă (secretarul Consiliului)

A. Departamentul de lexicologie şi lexicografie

Colectivul de lexicografie română

  1. BOGDAN HARHĂTĂ, CS III (responsabil de proiect) [CV] [Lista de lucrări]
  2. MIRCEA MINICĂ, CS III dr. [CV] [Lista de lucrări]
  3. MARIA ŞTEFĂNESCU, CS III dr. (1/2 normă) [CV] [Lista de lucrări]
  4. ELENA-CARMEN FAUR, CS III dr. [CV] [Lista de lucrări]
  5. ANDREEA-NORA PUŞCAŞ, CS dr. [CV] [Lista de lucrări]

Colectivul de lexicografie maghiară

  1. LILLA-MARTA VREMIR, CS [CV] [Lista de lucrări]

B. Departamentul de dialectologie şi onomastică
Colectivul de onomastică

  1. GABRIELA-VIOLETA ADAM, CS III dr. [CV] [Lista de lucrări]
  2. ADELINA MIHALI, CS III dr. [CV] [Lista de lucrări]

Colectivul de filologie

  1. CRINA POP, CS [CV] [Lista de lucrări]
  2. OTILIA URS, CS III dr. [CV] [Lista de lucrări]
  3. ALEXANDRA BANEU, CS dr. (1/2 normă) [CV] [Lista de lucrări]

Colectivul de dialectologie

  1. DUMITRU LOŞONŢI, CS I dr. (responsabil de proiect; 1/2 normă) [CV] [Lista de lucrări]
  2. ROZALIA COLCIAR, CS II dr. [CV] [Lista de lucrări]
  3. NICOLAE MOCANU, CS III (responsabil de proiect; 1/2 normă) [CV]
  4. VERONICA ANA VLASIN, CS III dr. [CV] [Lista de lucrări]
  5. COSMINA-MARIA BERINDEI, CS III dr. [CV] [Lista de lucrări]
  6. LAVINIA NASTA, CS dr. [CV] [Lista de lucrări]

Colectivul de etnolingvistică și folclor literar

  1. COSMINA TIMOCE-MOCANU, CS II dr. (responsabil de proiect) [CV] [Lista de lucrări]

C. Departamentul de istorie literară

  1. DORU BURLACU, CS II dr. [CV] [Lista de lucrări]
  2. LAURA PAVEL-TEUTIŞAN, CS II dr. (1/2 normă) [CV] [Lista de lucrări]
  3. MAGDA WÄCHTER, CS II dr. [CV] [Lista de lucrări]
  4. LIGIA TUDURACHI, CS II dr. [CV] [Lista de lucrări]
  5. CONSTANTINA-RAVECA BULEU, CS III dr. [CV] [Lista de lucrări]
  6. LILIANA BURLACU, CS III dr. [CV] [Lista de lucrări]
  7. IOAN MILEA, CS III (responsabil de proiect) [CV]
  8. GIOCONDA-IOANA TĂMĂIAN, CS III dr. (1/2 normă) [CV] [Lista de lucrări]
  9. CĂLIN TEUTIŞAN, CS III dr. (responsabil de proiect; 1/2 normă) [CV] [Lista de lucrări]
  10. COSMIN BORZA, CS III dr. [CV] [Lista de lucrări]
  11. ALEX GOLDIŞ, CS III dr. (1/2 normă) [CV] [Lista de lucrări]
  12. EMANUEL MODOC, AC dr. [CV] [Lista de lucrări]

D. Personal auxiliar

  1. SIMONA HARHĂTĂ, bibliotecar IA
  2. PARTENIE MACARIE, programator IA (S)
  3. VOICHIŢA GRĂMADĂ, desenator artistic IA
  4. GRAŢIELA SOPOIAN, referent I (secretariat)
  5. SIMONA DOBROTĂ, referent I
  6. EVA MARIA MLADIN, operator I
  7. VASILE MÂNDRUȚ, muncitor calificat
  8. GABRIELA OLTEAN, muncitor necalificat

E. Cercetători asociaţi

  1. ION MĂRII, dr. (colaborator)
  2. RODICA MARIAN, dr. (colaborator)
  3. ELENA COMŞULEA, dr. (colaborator)
  4. DOINA GRECU (colaborator)
  5. GHEORGHE CHIVU, prof. dr., m. c. al Academiei Române (responsabil de proiect, grant PN-III-P1-1.2-PCCDI-2017-0326)
  6. ADRIANA STAN, AC dr. (grant PN-III-P1-1.2-PCCDI-2017-0326)
  7. ALEXANDRA OLARU, AC drd. (grant PN-III-P1-1.2-PCCDI-2017-0326)